• Spożyte dzisiaj : 0 kcal

  • Nic dzisiaj nie jadłeś. Może mała przekąska?
Dieta Dukana

Dieta proteinowa (zwana także dietą protal), która została opracowana przez francuskiego doktora Pierra Dukana stanowi innowacyjny program żywieniowy, który nie wiąże się z koniecznością radykalnego ograniczenia spożywanych przez nas produktów czy regularnego wykonywania morderczych ćwiczeń. Silna wola pozwoli każdemu przyzwyczaić się do nowych nawyków żywieniowych i osiągnąć idealną sylwetkę bez efektu jo-jo.

Dieta składa się z czterech różnych etapów, które pełnią odmienne funkcje w procesie trwałego odchudzania. Podczas diety ograniczamy węglowodany i tłuszcze, a wprowadzamy do jadłospisu produkty z dużą ilością białka. Porcje i porę spożywania posiłków ustalamy indywidualnie, ważne jest, aby podczas diety pić duże ilości wody niegazowanej (ok 3 litry), ponieważ wspomaga to odchudzanie i pozwala skutecznie oczyścić nasz organizm.

Faza ataku

Spożywamy tylko i wyłącznie produkty białkowe o bardzo niskiej zawartości tłuszczu (chude mięsa, ryby i owoce morza, drób, szynka, jajka, chudy nabiał i napoje), pijemy również duże ilości wody i herbaty. Jest to etap w którym utrata kilogramów jest  dość gwałtowna i można stracić 2-3 kg w ciągu 5 dni. Ten etap stosujemy od pięciu do dziesięciu dni.

Faza równowagi

Nadal spożywamy produkty białkowe jednak co drugi dzień uzupełniamy jadłospis warzywami, wśród zalecanych przez doktora Dukana są m.in.: pomidory, ogórki, rzodkiewki, szpinak, szparagi, fasolka szparagowa, kapusta, seler, koper, sałata, cukinie, bakłażany, papryki, a nawet marchewki i buraki. Fazę tę stosujemy do momentu uzyskania " idealnej wagi".

Faza utrwalania

Zadaniem tej fazy jest niedoprowadzenie do pojawienia się efektu jo-jo. Jej długość uzależniona jest od utraconych przez nas kilogramów tj. na każdy kg przypada 10 dni. W tym etapie zaczynamy wprowadzać do jadłospisu więcej produktów: owoce, pieczywo pełnoziarniste, produkty skrobiowe, pamiętając, iż produkty białkowe nadal stanowią podstawę naszego jadłospisu. Dwa razy w tygodniu, możemy sobie pozwolić na dowolnie przez nas wybrany posiłek tzw " królewska uczta", czyli danie, które przez długi czas nie wchodziło w skład menu.

Faza stailizacji

Jeżeli chcemy utrzymć nasza "wymarzona sylwetkę", ten etap powinien nam towarzyszyć do końca życia. Przez jeden dzień w tygodniu, odżywiamy sie jedynie produktami białkowymi w kolejne dni spożywamy dowolne potrawy.

 

 

 

 

 

sugestia
Smartcalories
Please wait