Dawniej wyspy kuchenne traktowano – zresztą całkiem słusznie – jako dodatkową przestrzeń pracy. Dziś ich rola stopniowo wzrasta, na co wpływ ma przede wszystkim wzrost ich funkcjonalności, a także zastosowanie do ich aranżacji materiałów uważanych za luksusowe. Jaką rolę w domu może spełniać wyspa kuchenna?
Dodatkowa przestrzeń o szerokim potencjale
Wyspa kuchenna już od dawna nie jest uważana wyłącznie za „dodatkowy blat”. Dziś staje się ona miejscem spotkań, a nawet substytutem stołu. Przy wyspie można wypić kawę, zjeść posiłek, a nawet zrelaksować się po długim i męczącym dniu pracy. Co więcej, dzięki wbudowanym urządzeniom (zwykle projektowanym pod zabudowę i często na wymiar) jej funkcjonalny potencjał znacznie wzrasta. Kuchnia modułowa staje się dzięki niej lepiej zagospodarowana, gdyż wewnątrz wyspy można ulokować urządzenia AGD, a nawet kuchenny sprzęt multimedialny.
Z czego zbudować wyspę kuchenną?
Na zmianę postrzegania wysp kuchennych wpływ mają również materiały, które wykorzystywane są do ich budowy. Mamy tu na ogół do czynienia z trzema podstawowymi trendami aranżacyjnymi:
- Wyspą drewnianą, która dzięki zastosowaniu drewnianych elementów wykończeniowych kojarzy się głównie z ciepłem i naturalnością.
- Wyspą kamienną, która emanuje elegancją, ale też wysokim kunsztem wykonania, obok którego nie da się przejść obojętnie.
- Wyspą szklaną, która bezsprzecznie kojarzy się z nowoczesnością, ale i przestrzenią, gdyż taki sposób aranżacji optycznie powiększa kuchnię.
Aranżacja wyspy kuchennej – najważniejsze wskazówki
Na ogół wyspa kuchenna jest projektowana głównie w dużych, przestrzennych kuchniach. Warto jednak pamiętać, że w tej zasadzie (starej jak kuchnie) są pewne wyjątki. Wybierając odpowiednie meble do kuchni, można zaaranżować nie tylko wyspę, ale też coś na kształt półwyspu, który z pozostałą częścią zabudowy będzie połączony za pomocą podnoszonego blatu.
Nie można też zapominać o właściwym doświetleniu wyspy (lub półwyspu). Salon meblowy Bielsko Biała ma w swej ofercie szereg lamp, które nie tylko doświetlą samą wyspę, ale też stworzą ciekawy system oświetlenia modułowego, zapewniający odpowiednią ilość światła w każdym punkcie pomieszczenia. W salonie, a także na stronie swiatmebli.pl można też znaleźć wiele różnych rodzajów mebli, które z pewnością będą pasować do takiej aranżacji.
Reasumując, wyspa kuchenna staje się powoli nie tylko sercem kuchni, ale też całego domu. I właśnie dlatego warto zadbać o nią tak, jak o salon, pokój dzienny i inne, wizytowe obszary naszego domu lub mieszkania.