Projektanci, dekoratorzy i architekci wnętrz mają coraz więcej pracy. Wciąż wzrasta zapotrzebowanie na fachową poradę przy budowaniu lub urządzaniu domu. Zdanie się na profesjonalną pomoc to pewność zaaranżowania przestrzeni według najnowszych trendów wnętrzarskich i dopracowanej w najmniejszym detalu.
Projektant wnętrz – wykształcenie to nie wszystko!
Jeśli myślisz o pracy projektanta wnętrz, wybierz najlepszą dla siebie formę kształcenia. Wiele osób decyduje się na studia kierunkowe, które otwierają drogę do pracy w zawodzie projektanta i pokrewnych profesjach. Możesz wybrać studia na Akademii Sztuk Pięknych, wybierając np. kierunek projektowanie wnętrz lub architektura. Na uczelni zyskasz bogaty zasób wiedzy, który otworzy Ci drogę do realizacji zawodowych celów. Nauczysz się nazewnictwa związanego z architekturą, dekoratorskich tricków, stylizacji pomieszczeń, poznasz dokładnie wszystkie style wnętrzarskie, kwestie związane z akustyką, oświetleniem i kompozycją. Będziesz też zarządzać projektami i realizować je w kolejnych zleceniach, dzięki czemu zdobędziesz spore doświadczenie.
Wystarczy dobry kurs i możesz zaczynać pracę
Druga możliwość to rozpoczęcie nauki na kursach z projektowania wnętrz. Wystarczy ukończyć dobry kurs, aby móc w przyszłości rozpocząć pracę w tym kierunku. Musisz liczyć się z tym, że nie będziesz mieć prestiżu z racji wykształcenia kierunkowego i w oczach klientów możesz stracić na wiarygodności. Nie będziesz też mieć uprawnień budowlanych, co może przysporzyć trochę problemów przy podpisywaniu projektów. Swój podpis złożysz tylko po zdobyciu uprawne na uczelni wyższej.
Predyspozycje mają duże znaczenie
Dobry projektant wnętrz ma nie tylko dyplom ukończenia studiów czy dokumenty poświadczające odbycie kursu. To osoba, która ma określone predyspozycje do wykonywania zawodu. Chodzi tu przede wszystkim o wrażliwość estetyczną, wyobraźnię przestrzenną, spostrzegawczość, umiejętność dostrzegania detali i kreatywność. Oczywiście nie można zapomnieć o cechach osobo osiowych, czyli umiejętności słuchania innych i elastyczność. Ciągła nauka od najlepszych i rozwój zawodowy to konieczność.
Projektant wnętrz to nie to samo co architekt czy dekorator wnętrz
Żeby zostać projektantem wnętrz nie trzeba mieć fachowej wiedzy z zakresu materiałoznawstwa tak jak architekt. Aranżacja wnętrz przez projektanta nie wymaga też doboru materiałów wykończeniowych i znajomości zasad rozmieszczenia instalacji różnego rodzaju. Natomiast dekorator wnętrz musi mieć poczucie estetyki, znajomość kolorów, stylów aranżacyjnych i umiejętność ich łączenia.
Jeśli odkrywasz w sobie zamiłowanie do projektowania wnętrz, spróbuj swoich sił w tym zawodzie. Perspektywy zawodowe są duże. Możesz założyć własną pracownię lub zatrudnić się w firmie budowlanej czy w biurze architektonicznym. Ceny projektów są wysokie, dlatego możesz liczyć an spore zarobki. Szczególnie gdy zyskasz uznanie wśród klientów.