Bateria kuchenna z filtrem wody to rzadko spotykane rozwiązanie w Polskich domach. Miłośnicy niegazowanej wody skupiają swoją uwagę na dzbankach z funkcją filtracji i innych akcesoriach umożliwiających picie „kranówki”. Filtr umieszczony bezpośrednio w baterii kuchennej to pomysł nie tylko bardziej funkcjonalny, ale także dający użytkownikom dużo więcej możliwości. Poniższy artykuł przedstawi dostępne na rynku rozwiązania w zakresie baterii kuchennych z filtrem.
Bateria kuchenna z filtrem – jak to działa?
Cały proces filtrowania wody wbrew pozorom jest bardzo prosty. Po odkręceniu kranu woda w pierwszej kolejności przepływa przez filtr. Najpopularniejsze i najczęściej spotykane są filtry węglowe, membranowe i ceramiczne. Każdy z powyższych usuwa inne zanieczyszczenia i, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, z jakiego źródła czerpiemy wodę w mieszkaniu lub domu. Poniżej znajduje się opis nieczystości, z jakimi radzi sobie konkretny rodzaj filtra:
- węglowy – usuwa chlor, związki organiczne, fosforan, pestycydy, herbicydy i kamień,
- membranowy – pozbywa się rdzy, bakterii, grzybów i poprawia smak wody,
- ceramiczny – filtruje większość bakterii, wirusów i zanieczyszczeń.
Standardowym okresem, po którym należy wymienić filtr, są 3 miesiące. W zależności od rodzaju i producenta można znaleźć filtry, które wymagają wymiany po dłuższym lub krótszym okresie użytkowania.
Baterie kuchenne z filtrem do wody – jaką wybrać?
Przy wyborze baterii kuchennej z filtrem należy przede wszystkim sugerować się jakością wody i wykonaniem urządzenia. Jeżeli do naszego mieszkania lub domu woda jest uzyskiwana z wód podziemnych, powinien w zupełności wystarczyć filtr węglowy. W przypadku gdy dana miejscowość pozyskuje wodę z rzek i innych, powierzchniowych zbiorników wodnych, warto zaopatrzyć się w filtr membranowy lub ceramiczny.
Same baterie kuchenne (https://arenalazienek.pl/pl/c/Baterie-kuchenne/158) można podzielić na trójdrożne i czterodrożne. Obie mają wbudowany mieszacz ciepłej i zimnej wody. Z reguły ten rodzaj armatury jest wyposażony w przełącznik między wodą filtrowaną a ciepłą i zimną niefiltrowaną. Z kolei baterie czterodrożne są już dużo bardziej skomplikowane. Zwykle znajdują się w nich dwa perlatory, a samych ujęć wody jest 4 – ciepła, zimna, filtrowana czysta i mineralizowana.
Czy warto zakupić baterię kuchenną z filtrem do wody?
Zastanawiając się nad zakupem, trzeba zwrócić uwagę na to, czy domownicy po prostu lubią wodę niegazowaną. W przypadku gdy odpowiedź na to pytanie brzmi „nie”to filtr wody w armaturze może być przydatny jedynie podczas gotowania, ponieważ poprawia jej smak i usuwa zanieczyszczenia.
Warto, wyposażyć się w tego rodzaju sprzęt, gdy zależy nam na zdrowiu bliskich, regularnie pijących wodę niegazowaną lub mineralizowaną. Jest to proste rozwiązanie, które poza zakupem samej baterii jest dużo tańsze i bardziej ekologiczne niż picie wody z plastikowych butelek czy dzbanków z filtrem.