Rekuperacja to system wentylacji, który budzi coraz większe zainteresowanie inwestorów. Przede wszystkim dlatego, że pozwala na oszczędności związane z ogrzewaniem budynku, ale to nie jedyna korzyść. Montaż rekuperatorów sprawia, że powietrze w budynku jest czystsze i ma lepsze właściwości dla zdrowia i samopoczucia użytkowników. Czym jest rekuperacja i jak działa taki system?
Rekuperacja to system wentylacji, który budzi coraz większe zainteresowanie inwestorów. Przede wszystkim dlatego, że pozwala na oszczędności związane z ogrzewaniem budynku, ale to nie jedyna korzyść. Montaż rekuperatorów sprawia, że powietrze w budynku jest czystsze i ma lepsze właściwości dla zdrowia i samopoczucia użytkowników. Czym jest rekuperacja i jak działa taki system?
Rekuperacja – czym jest ten system?
Rekuperacja to wentylacja nawiewno-wywiewna połączona z odzyskiem ciepła. Jej działanie opiera się na zależności pomiędzy temperaturą powietrza, które jest wydmuchiwane z budynku, a tym, które do niego napływa. To, które wydostaje się na zewnątrz w chłodnych miesiącach roku, jest znacznie cieplejsze niż to, które dostaje się do wnętrza.
Rekuperator ma zatem za zadanie zminimalizować straty ciepła, które „ucieka” z pomieszczeń wraz z zużytym powietrzem. Z tym związana jest pierwsza korzyść z montażu rekuperacji – obniżenie rachunków za ogrzewanie budynków.
Zasada działania rekuperacji opiera się na obecności dwóch oddzielnych kanałów – dla powietrza nawiewanego i wywiewanego. Oba przechodzą przez wymiennik ciepła, w którym następuje wyrównanie temperatur obu strumieni. Dzięki temu chłodne powietrze, które napływa z zewnątrz, ogrzewa się i wpływa do pomieszczeń cieplejsze, minimalizując straty ciepła.
Co ważne, działanie rekuperatora jest korzystne dla użytkowników nie tylko zimą. W upalne lato system działa odwrotnie, czyli ciepłe powietrze z zewnątrz oddaje energię chłodnemu, które wydostaje się w pomieszczenia. A zatem montaż rekuperacji sprawia, że użytkownicy mogą cieszyć się wyższym komfortem termicznym przez cały rok.
Rekuperatory – jakie korzyści oferują?
Kwestie finansowe nie są jedynymi, które skłaniają inwestorów do decyzji o montażu systemu. Dzięki niemu poprawia się także jakość powietrza w budynku, co ma bardzo duże znaczenie dla alergików, ale nie tylko. Rekuperator jest odpowiedzialny za wyrównywanie temperatur, ale jest także wyposażony w filtry, które usuwają szkodliwe substancje, takie jak:
- kurz,
- alergeny,
- cząsteczki smogu,
- roztocza,
- wilgoć.
Dzięki temu powietrze, które dostaje się do wnętrza, ma znacznie lepsze parametry dla użytkowników. A zatem korzyść jest podwójna – można zaoszczędzić wydatki na ogrzewanie, a przy tym zadbać o zdrowie i lepsze samopoczucie.
Montaż rekuperacji – jak przebiega?
Prace montażowe polegają na założeniu rekuperatora, czyli centrali z odzyskiem ciepła oraz rozprowadzeniu kanałów wentylacyjnych w całym budynku. To, jak dokładnie wygląda montaż rekuperacji w konkretnym obiekcie, zależy przede wszystkim od jego cech konstrukcyjnych. W nowo powstających domach przewody mogą zostać ułożone nawet w stropie lub w wylewce. Do tego celu stosuje się elastyczne elementy z polietylenu.
W starszych budynkach, w których przerabia się system wentylacyjny, zwykle wykorzystuje się już istniejące kanały, do których wprowadza się stalowe przewody. Założenie rekuperacji zawsze należy powierzać specjalistom, na przykład z firmy NOWBUD, która świadczy usługi głównie w okolicach Tarnowa. Ważne jest bowiem odpowiednie zaprojektowanie wszystkich elementów układu.
Centrala zwykle mieści się na poddaszu lub strychu, skąd przewody rozchodzą się po całym budynku. Kanały są zakończone czerpniami i wyrzutniami, czyli otworami znajdującymi się w poszczególnych pomieszczeniach. Nie muszą znajdować się we wszystkich – w niektórych, na przykład w przedpokojach czy pokojach przechodnich, nie ma konieczności ich montażu. Wystarczy zadbać o to, aby w drzwiach dzielących pomieszczenia znajdowały się otwory wentylacyjne.
Ważnym elementem systemu rekuperacji są także anemostaty, które są odpowiedzialne za regulowanie ilości powietrza dostającego się do poszczególnych pomieszczeń.
Montaż rekuperacji – czy to się opłaca?
Rekuperacja pozwala na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Ile natomiast kosztuje montaż takiego systemu? Koszt założenia instalacji jest uzależniony od wielu czynników i w każdym domu będzie kształtował się nieco inaczej.
Na cenę montażu rekuperacji mają wpływ między innymi:
- metraż domu,
- rozkład pomieszczeń,
- rodzaj instalacji,
- typ rekuperatora,
- zastosowanie dodatkowych elementów.
Jeśli więc rozważasz zainwestowanie w taki system, najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się ze specjalistami, którzy mogą sporządzić dla Ciebie indywidualną wycenę, uwzględniającą wszystkie wymienione czynniki.